ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մայիսի 20-ին Ազգային ժողով էին այցելել Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողներն ու դասախոսները: Նրանք ներկա են եղել խորհրդարանի նիստերի դահլիճում ընթացող հերթական նիստին եւ հետեւել են պատգամավորների աշխատանքին: Բաց դասը վարել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով հյուրերին, խոսել է նոր սերնդի ռազմահայրենասիրական դաստիարակության կարեւորության ու քաղաքացիական հասարակության կայացման մասին: Նա կարեւորել է մանկավարժի դերը հասարակության մեջ՝ նշելով, որ այն բժշկի մասնագիտությունից հետո առաջին բարդ ու կարեւոր մասնագիտությունն է:
Տիկին Նաղդալյանը պատասխանել է նաեւ ուսանողների հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանում քայքայիչ աղանդների տարածմանն ու բանակի վրա դրա ազդեցությանը, ազատամարտիկների սոցիալական խնդիրներին, Բոլոնյան համակարգի ընդունմանն ու Հայաստանի կրթական համակարգի վրա դրա ազդեցությանը, ինչպես նաեւ մարզերում լավ մասնագետների պակասին:

On May 20 within the framework of the Open Lesson programme the students and professors of Khachatour Abovyan Armenian State Pedagogical University visited the National Assembly. They observed the regular NA sitting in the Session Hall and the deputies’ work. Hermine Naghdalyan was conducting the open lesson.
Welcoming the guest, the NA Deputy Speaker has talked about the importance of military-patriotic upbringing and sustainability of civil society. She highlighted the role of a pedagogue in the society, noting that it is the second most important and sophisticated profession after doctor’s profession.
Mrs. Naghdalyan answered the students’ questions concerning the deteriorating religious groups’ proliferation and their impact on the army, freedom fighters’ social problems, as well as the lack of good specialists in marzes.